Együtt Egymásért
Biodiverzitás az egészséges bolygóért
olvasási idő: min
Biológiai sokféleség

Biodiverzitás az egészséges bolygóért

Az érintetlen ökoszisztémák elengedhetetlenek a tiszta víz, a friss levegő és a termékeny talajok számára, és ennél fogva nélkülözhetetlenek a környezet és a gazdaság számára is. A biológiai sokféleség megőrzése alapvető fontosságú az ökológiai egyensúly fenntartásához, élelmiszer-ellátásunkhoz, az egészségügyi erőforrásaink és az éghajlat védelméhez. A dm azt a célt tűzte ki maga elé, hogy minimalizálja a bioiverzitásra gyakorolt negatív hatását, és aktívan hozzájárul a biológiai sokféleséghez.

Stabil beszállítói láncok és fenntartható innovációk

Ha a biológiai sokféleség csökken, hosszú távon nőhet az ellátási láncok beszűkülésének, az emelkedő beszerzési áraknak és a nyersanyagforrások megszűnésének a kockázata. Partnereinkkel együtt dolgozunk a helyi biológiai sokféleség védelmén, elvárásainkat Fenntarthatósági kódexben rögzítettük.

A stratégiai fókuszunk az elsőleges nyersanyagok mellőzésén van. Sokoldalú intézkedéssel óvjuk a biológiai sokféleséget, a körforgásos gazdaság megoldásaival pedig arra törekszünk, hogy függetlenedjünk az elsődleges kritikus nyeranyagoktól, miközben olyan környezetbarát termékeket fejlesztünk, amelyek nem károsítják a természetet, és hozzájárulnak a biológiai sokféleség megőrzéséhez.

Az elsődleges nyersanyagok mellőzése

Az újrahasznosított anyagok használatával csökkenteni tudjuk az elsődleges nyersanyagoktól való függőségünket, és aktívan támogatjuk a körforgásos gazdaságot. A termékkínálatban és az üzletek kialakításánál az újrahasznosított alapanyagok használata, az ipari gyártás melléktermékeinek alkalmazása és a Pro Cilamte termékek használata hozzájárul az ökológiai lábnyomunk csökkentéséhez és a biológiai sokféleség megóvásához.

A negatív hatások minimalizálása, a sokféleség megóvása

A biológiai sokféleség megóvása a dm-márkák gyártó partnereinek szóló Fenntarthatósági kódex szerves részét képezi. A kritikus nyersanyagokat kizárólag fenntartható forrásból szerezhetik be, és folyamatosan növelni kell a tanúsított biotermékek arányát dm-márkák körében. Ezen kívül a dm saját működési területén is igyekszik minimalizálni a környezetterhelést, páldául virágos területek létrehozásával, illetve az épületeken lévő zöldtetők kialakításával. A dm-üzletek és elosztóközpontok fényszennyezésének csökkentése is cél a nagyobb biodiverzitás és a rovarok számára ökológiailag értékes élőhelyek megtartása érdekében.

Új életterek létrehozása

Támogatjuk a természetközeli állapot helyreállítására és új ökoszisztémák kialakítására irányuló projekteket: 2023-ban több mint hárommillió eurót költöttünk természetközeli állapotot helyreállító projektekre. A cél az, hogy rossz állapotú területeket, például korábban bányaként működő helyszíneket újra élőhellyé alakítsunk át a növény és állatvilág számára. Célunk a termelési és a működési folyamatok környezeti hatásainak kiegyenlítése. A dm ezzel a tevékenységgel aktívan támogatja a biológiai sokféleség megőrzését, és segíti a növények és állatok élőhelyeinek kialakítását.


Az Ökológia Mezőgazdasági Kutatóintézet edukációs projektjét támogattuk

A helyi biodiverzitás támogatása érdekében Magyarországon az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet edukációs aktivitásait támogattuk, amely során heti növényvédelmi felhívás sorozatot indítottak elsősorban hobbikertészek számára, hiszen a kis területeken művelt földek összeadva jelentős hatással bírnak talajaink egészsége, a növény- és állatvilág sokszínűsége, valamint élelmiszerbiztonságunk megőrzése szempontjából. McMenemy Márk tévés műsorvezető, a Kert TV házigazdája kalauzolta végig a nézőket a videókban az ökológiai növényvédelem gyakorlatain, és a kutatóintézet szakembereivel közösen mutatta be, miért érdemes a kertészkedés során kerülni a vegyszereket. Emellett egy „Pók-Háló“ elnevezésű közösségi kutatást is támogattunk: ennek során arra kérték a regisztrálókat, hogy térképezzék fel kertjeik pók lakóit, és küldjenek róluk fotót, hiszen a pókok remek indikátorai a biodiverzitás állapotának. A résztvevők a pókok megfigyelésével aktívan hozzájárulhattak élőhelyeink megismeréséhez. A projektet a „Giving Friday” kezdeményezés keretében finanszíroztunk.

Miyawaki erdő telepítése Budapesten

Magyarországon kétmillió forinttal támogattuk a 10 millió Fa alapítványt, hogy egy újabb Miyawaki erdőt hozzanak létre Budapest 22. kerületében, amely többek között hozzájárul a városi levegő tisztaságának javításához. Ez a módszer a faültetésnek egy olyan innovatív formája, amely a facsemeték közötti természetes versengésen alapul: a sűrűn ültetett növények gyorsabban nőnek, mert nagyobb a verseny a fényért és a tápanyagokért, mint egy-egy magányos díszfa esetén.