A dm meghatározta a lényeges fenntarthatósági témákat
A fenntarthatóság – vagy ahogy a dm-nél gyakran nevezzük: „jövőképesség”– meghatározó része a vállalati stratégiának. A 2023/24-es gazdasági évben a dm-Németország által korábban elkészített lényegességi elemzést átdolgoztuk – tettük ezt az Európai Fenntarthatósági Jelentési Szabványokkal (ESRS) összhangban, most először a dm-csoport mind a 14 dm-országát bevonva. Vizsgálatunk fókuszában az úgynevezett kettős lényegesség állt. De mit is jelent ez tulajdonképpen – és mely témák kerülnek előtérbe a dm-nél?
Mit jelent a lényegességi elemzés?
A lényegességi elemzés segít a vállalatoknak azonosítani a vállalat számára releváns fenntarthatósági témákat - vagyis azokat a kérdéseket, amelyek valóban "lényegesek" a vállalat, valamint a környezet és a társadalom szempontjából. A lényegességi elemzés képezi az átlátható, strukturált és hatékony fenntarthatósági stratégia alapját.Egyszerű vs. kettős: a lényegességi megközelítések közötti különbség
Egyszerű lényegességi elemzés:Csak az inside-out perspektívát (belülről-kifele) veszik figyelembe, azaz azt a hatást, amelyet a vállalat üzleti tevékenységei gyakorolnak a környezetre és a társadalomra. Hosszú ideig ez a nézőpont volt a fenntarthatósági jelentés standardja.
Kettős lényegességi elemzés:
Ez a kiterjesztett megközelítés magába foglalja az outside-in perspektívát (kívülről jövő) is. Ez azt jelenti, hogy a dm azt is elemzi, hogy az ökológiai, társadalmi és gazdasági fejlemények hogyan hatnak magára a vállalatra - például az éghajlati kockázatok, a szabályozási környezet változásai vagy a társadalmi változások révén.
A kettős lényegesség az ESRS egyik központi eleme, és a jövőben számos vállalat számára kötelező lesz az EU-ban.
Így jár el a kettős lényegességi elemzés során a dm
A dm-nél átfogó lépéseket tettünk a 2023/24-es gazdasági évre vonatkozó aktualizált lényegességi elemzés elkészítéséhez:Holisztikus megközelítés:
A vállalat saját tevékenységén kívül az upstream és downstream értékláncokat is elemeztük.
Kvantitatív értékelés:
A hatásokat, kockázatokat és lehetőségeket egy ötfokozatú skála segítségével értékeltük - a mérték, az előfordulási valószínűség, a hatókör és a visszafordíthatóság szempontjából.
A vállalat minden területének bevonása:
A dm valamennyi országának munkatársai, valamint az integritás és a kockázatkezelésért felelős menedzsment közvetlenül részt vettek a folyamatban.
Az érdekelt felek általi validálás:
A 2021/22-es gazdasági év felmérésének eredményeit vizsgáltuk felül és építettük be az elemzésbe.
Egyeztetés a könyvvizsgálókkal:
A végleges jóváhagyás azután történt meg, hogy az eredményeket a vezetőség 2024 nyarán megismerte.
A dm lényeges témái
A dm-csoport számára kulcsfontosságú témákat a kettős lényegességi elemzés alapján azonosítottuk és csoportosítottuk át. Néhány témát megtartottunk, míg mások az új szabályozási követelmények miatt kerültek be. Ezek a témakörök megfeleltethetők a fenntarthatóság szélkerék ábrájának is, és a tematikus ESRS-szabványokon alapulnak. Ezek a témák képezik a stratégiák, célkitűzések és intézkedések alapját a dm gazdasági közösségén belül.Minden egyes témát részstratégiák és mérhető célok támasztanak alá. Az éves céltervezési folyamat során a vezetőség felülvizsgálja az elért eredményeket, és szükség esetén kiigazításokat hajt végre.
.
- Vállalati filozófia
- Vásárlók
- Klíma és energia
- Erőforrások védelme és körforgásos gazdaság
- Biológiai sokféleség
- Vizek védelme
- Környezetszennyezés
- Saját munkaerő
- Munkatársak az értékláncban
- Társadalmi felelősségvállalás