Együtt Egymásért
Fenntartható csomagolási megoldások: tények, tévhitek
olvasási idő: min
Csomagolási mítoszok

Fenntartható csomagolási megoldások: tények, tévhitek

Papír, üveg vagy (újrahasznosított) műanyag? Minden csomagolóanyagnak megvannak a maga előnyei és hátrányai, és persze jó néhány mítosz is kering körülöttük. Bár a legfenntarthatóbb megoldás a csomagolás teljes elhagyása lenne, a csomagolásnak még mindig fontos szerepe van az áruk biztonságos szállításában. Ahol lehetséges, szeretnénk a csomagolóanyagokat minél inkább mellőzni vagy csökkenteni, emellett fenntartható csomagolási megoldásokat fejleszteni. Mítoszok vs. tények címmel bemutatjuk, hogy miért lehet a műanyag jobb, mint amit a hírneve alapján gondolunk róla, és miért nem mindig az üveg a legfenntarthatóbb megoldás.

Műanyag vs. papír

Papír helyett műanyag? Egyre több eldobható műanyag csomagoló- és töltőanyagot cserélünk le papírra, kartonra vagy kartonpapírra az üzletekben és az online rendelések esetén is. Ez gyakran valóban környezetbarátabb alternatíva, de nem minden esetben. A fák megújuló és ezért fenntartható nyersanyagforrást jelentenek, de a papírgyártás nagy mennyiségű energiát és vizet igényel. A műanyag előállítása kevesebb energiát igényel, és a súlya könnyebb, ezért a szállítás során CO₂-kibocsátást takaríthatunk meg. Ha odafigyelünk az újrahasznosítható műanyag csomagolásokra, és valóban újrahasznosítjuk őket, akkor valószínűleg ez lehet a fenntarthatóbb alternatíva. A papír és a karton használata akkor lehet környezetbarátabb, ha az elsődleges faanyag rostjai helyett hulladékpapírt használunk - ezzel sokkal fenntarthatóbbá tehetjük ezt a csomagolási megoldást.

Egyes termékek, például az élelmiszerek kiemelt védelmet igényelnek, ebben az esetben a műanyag csomagolás több okból is jobb választás: a papírhulladékból ugyanis káros anyagok kerülhetnek ki és érintkezhetnek a termékkel. A műanyag az élelmiszereket jobban meg tudja védeni a külső hatásoktól, így a beltartalom hosszabb ideig marad biztonságban, miközben kevesebb csomagolóanyagra van szükség. A műanyagok mellett szól még, hogy például újratölthető flakonokat vagy vékony utántöltő zacskókat lehet készíteni belőlük.

Műanyag és papír vs. üveg

Az üveget gyakran említik a műanyag vagy a papír fenntartható alternatívájaként. Az üveg általában újra és újra hasznosítható, és nagyon magas hőmérsékletnek is ellenáll, így a forró ételek esetén különösen jól alkalmazható. Másrészről viszont egyes üvegtermékek nehezek és csak egyszer használatosak. A kerek üvegforma miatt a szállítás során is sok üres hely marad, ami negatívan befolyásolja az ökológiai mérleget.

Csomagolási mítoszok: összegzés

A dm fenntarthatósági stratégiájának központi eleme az újrahasznosított anyagok előnyben részesítése a csomagolásokban. Ha környezetbarát megoldásokat keresünk, akkor az újrahasznosítható csomagolásból készült, illetve a magas arányban újrahasznosított anyagból készült csomagolások jó választásnak bizonyulnak. Az újrahasznosított anyagok aránya a dm-márkákban jelenleg több mint 40 százalék, és a cél, hogy ezt folyamatosan növeljük, és a közeljövőben meghaladjuk az 50 százalékos arányt.

Fontos számunkra, hogy minden termékcsoportnál külön-külön is megvizsgáljuk, hogy melyik csomagolás a leginkább fenntartható, miközben a leghatékonyabb és legbiztonságosabb megoldás is egyben. A dm-márkák esetében a leggyakrabban műanyag és karton anyagokat használunk, illetve újrahasznosítjuk őket. Arra is ügyelünk, hogy ahol csak lehet, már eleve csökkentsük az anyagfelhasználást, például a dm-márkás kéz- és arckrémek tubusainak falvastagságának mérséklésével.

Vizsgálatunk során meggyőző érveket találtunk az újrahasznosítható műanyag mellett az erőforrás-felhasználás tekintetében. Ha a csomagolást visszajuttatjuk a körforgásos gazdaságba, a műanyag csomagolás fenntarthatóbb alternatívát jelenthet. Ha papírból vagy kartonból készült csomagolásról van szó, akkor a magas arányban újrahasznosított papírt tartalmazó csomagolások a környezetbarátabbak.