Együtt Egymásért
Miért meghatározó a jövőnkre nézve a pálmaolaj és társai?
olvasási idő: min
Kritikus nyersanyagok

Miért meghatározó a jövőnkre nézve a pálmaolaj és társai?

A kritikus nyersanyagok számos olyan termékben megtalálhatóak, amelyeket nap mint nap használunk. Ilyen az élelmiszerekben a pálmaolaj, a ruházati cikkekben a pamut vagy a csomagolóanyagokban a fa. A globális kereslet ezen termékek iránt egyre inkább növekszik, és ez a környezetre is egyre nagyobb nyomást gyakorol. Mely kritikus nyersanyagok számítanak különösen fontosnak? Miért kulcsfontosságú a fenntartható használatuk? És mi a dm felelőssége ebben a folyamatban?

A mezőgazdasági alapanyagok, mint a globális ellátási láncok alapjai

Mivel a növekvő kereslet a korlátozottan elérhető alapanyagokat érinti, a szója, a cukor, a gabonafélék és a kakaó az ellátási láncok kritikus elemeivé váltak. Termesztésük gyakran komoly ökológiai hatásokkal jár, ezért a dm számára különösen fontos, hogy fenntartható forrásokból szerezzük be őket. Kiemelt felelősségünknek tekintjük, hogy az erőforrások megőrzése és a biológiai sokféleség védelme érdekében odafigyeljünk a fenntartható módon előállított mezőgazdasági nyersanyagok beszerzésére, ezért a bioélelmiszerek már 1986 óta a dm kínálatának részét képezik. 2015 óta a dmBio márkával egyértelműen a bioélelmiszer-termelés mellett tettük le a voksunkat. A dmBio termékek 100 százaléka rendelkezik az EU bio-logójával. A dm-csoport egészében a dmBio teszi ki az élelmiszer-eladások 81 százalékát. A 650 dmBio termékből több mint 200 a Naturland és a Demeter mezőgazdasági szövetségek logóját viseli magán, amelyekre még az uniós ökológiai rendeletben előírtaknál is szigorúbb irányelvek vonatkoznak. A dm-márkás alverde NATURKOSMETIK termékek esetében is egyre inkább az ellenőrzött ökológiai termesztésből származó nyersanyagokat használunk.

Pálmaolaj: olcsó és sokoldalú - de a kritikák kereszttüzében áll

A pálmaolajat számtalan termékben használják - az élelmiszerektől kezdve a kozmetikumokon át a bioüzemanyagokig. Azért is olyan népszerű, mert az olajpálma nagyobb termőképességű, mint más olajnövények. Az olajpálma magjait, amelyek a pálmaolaj-kitermelés melléktermékei, kozmetikumok, mosószerek és tisztítószerek összetevőinek előállítására használják. A monokultúrákban történő nagyüzemi termesztés azonban veszélyezteti a biológiai sokféleséget. A dm ezért szigorú fenntarthatósági kritériumokat alkalmaz a nyersanyagok beszerzésekor.
A Roundtable on Sustainable Palm Oil (RSPO) szabványt alkalmazzuk, amely garantálja, hogy az olajpálmákat felelős termesztik. A tanúsított pálmaolaj használatával aktívan hozzájárulunk az éghajlat, a környezetvédelem és a biodiverzitás megőrzéséhez.

A fa árnyoldalai

A fa sokoldalú nyersanyag: a papírgyártás mellett a csomagoláshoz és a higiéniai termékekhez is használják. A fát általában klímabarátnak tekintik - mivel újranő és képes tárolni a CO₂-t. Az illegális erdőirtás, az erdőpusztulás és a monokultúrák azonban világszerte veszélyeztetik az ökoszisztémákat. A dm számára a fák származási helye emiatt döntő fontosságú: a nedves törlőkendőkhöz, illetve a dm-márkás termékek csomagolásához cellulóz formájában felhasznált friss faanyagoknak meg kell felelniük az FSC-szabvány előírásainak (Forest Stewardship Council).

Mennyire fenntartható a pamut?

A pamut a világ egyik legnépszerűbb természetes fonala, de előállításának gyakran magas környezeti ára van az intenzív vízfelhasználás és a növényvédő szerek alkalmazása miatt, így jelentős hatása van a biológiai sokféleségre. A dm-nél e tekintetben is szeretnénk nagyobb átláthatóságot biztosítani és ökológiai téren felelősséget vállalni: a gyermektextíliáinkban található természetes szálak ellenőrzött ökológiai termesztésből származnak. ALANA és a PUSBLU például 99,9 százalékban bio pamutot tartalmaz.